Anasayfa » Birimler »
 Kadın ve aile birimi
Kadın ve Aile Birimi
Tarih : 29.08.2020 14:20:50
Okunma Oranı : 325DEĞERLER VE DESENLER SEMPOZYUMU

  

Anadolu Kadın ve Aile Derneği’nin (AKADDER) Van’da “Değerler ve Desenler” üst başlıklı sempozyum gerçekleşti. Anadolu Kadın ve Aile Derneği’nin (AKADDER) Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsü’nde düzenlediği “Değerler ve Desenler” üst başlıklı sempozyum çok sayıda davetli katıldı.

2 gün süren sempozyum selamlama konuşmalarıyla başladı. AKADDER Van temsilcisi Feyza Yaşar, Gökkuşağı Derneği Başkanı ve Mevlüde Uçar birer selamlama konuşması yaptı.

Daha sonra kürsüye Anadolu Platformu İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz gelerek kısa bir konuşma yaptı. Şengöz konuşmasında, “Değerlerimize sahip çıkmak zorundayız. Aile ve kadın çalışmalarında yer alan AKADDER üyelerinin değerlerimizi yüceltmek ve sahip çıkmak için yoğun gayret sarf ettiklerini ve ciddi emek verdiklerini görmekteyiz. Çalışmalarınızda hepinize kolaylıklar diliyorum. Değerlerimize sahip çıkmak, yüceltmek, çekirdek aile yapımızı kurmak ve muhafaza etmek bizim önceliğimiz olacaktır inşallah” dedi.

 
 
Şengöz’ün konuşmasından sonra AKADDER (Anadolu Kadın ve Aile Derneği) Genel Başkanı Rabia Aldemir kürsüye gelerek “İnsanlık Haysiyeti ve Güven İnşası” başlıklı açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Aldemir konuşmasında özetle şunları dile getirdi:

‘‘Elimizde, dünyanın her yerinden okuduğumuz bilgileri, derlediklerimizi birleştirdiğimiz bir ip var.Bu ip İslami hareket… Bu ip ile bizler geç de olsa yerli değerlerimizi de tanıdık. Eric From ile Cihan Aktaş’ı, Seyyid Kutub ile Elmalı’yı, Hamidullah ile Celaleddin Vatandaş’ı, Hayrettin Karaman ile Yusuf el-Karadavi’yi birleştiren ilmekler attık.

Dünyanın değerleri ile bu topraklarda yeşeren değerleri birbiri ile bağlayan bu ilmeklerin akıtılan kan ile kırmızısı, karların altında kalarak beyazı oluşturuldu. Cezaevlerinde ödenen bedellerle bu renkler desenlere dönüştü. Olumsuz tüm söylemlere rağmen; bağımlılık, şiddet ve terörün üstesinden aile merkezli bir yapılanma ile gelebileceğimizi düşünüyoruz.

Sağlıklı yaşamın ve kusursuz olmanın bir paranoyaya dönüştüğü, her türlü ideolojinin davasının bile öne geçemediği, egoizm ve bencilliği artıran bir aile değil bahsettiğimiz.Kadim geleneğimizde var olan ama göz ardı edilen hem doğuda hem de batıda kaybettiğimiz değerleri arıyoruz burada.

 

Giydirdiği kıyafetlerle, ziyaret ettiği yetimle, dağıttığı erzakla garip gurabanın üzerinde hakimiyet kurmaya çalışan ya da minnettar bırakan bir anlayış değil, asıl yardıma ve iyiliğe bizim muhtaç olduğumuzu bilen, onların da bize vesile olduğunu bilen bir anlayışı arıyoruz.

Çok yara aldık, çok incindik. İncindiğimiz yer en çok güçlendiğimiz yer olmalı. Öyle bir iple bağlanmalıyız ki kırıldığımız yerden eskisinden daha güçlü, eskisinden daha da kuvvetli olmalı. Bu ülkenin her yerinden gelen bunca yazar, emek veren kadın, Platform’un yönetimi, istişaresi geldik burada selam verdik.

Van’a gelip buranın insanına, halkına, esnafına, gencine, çocuğuna selam vermenin bir değeri ve karşılığı olmalı. Selam ve İslam kuru kuruya barış ve esenlik dilemek değildir. Bu barış ve esenliği insanlığa ulaştırmak için bir çaba ve gayret içerisinde olmak demektir. Ne kadar zorlu süreçten geçersek geçelim bu toplumda hikmet ve aklı selimin yakın gelecekte galip olacağına inanıyoruz.


 

ANADOLU KADIN VE AİLE DERNEĞİ HİZMETİÇİ EĞİTİM PROGRAMI28 Aralık 2018 tarihinde  3.sü gerçekleştirilen  Anadolu Kadın ve Aile Derneği Hizmet İçi Eğitim Programı Sevda İçgüleç ‘in  Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Emine Sarıhan  "Hz. Adem ve eşinin cennetten çıkarılması" adlı sunumunu gerçekleştirdi. Program soru-cevap, çay ve tatlı ikramıyla son buldu.NAMAZ VAKİTLERİ
Şehir :
::
TAKVİM