Anasayfa » Haberler » Genel »
 Gökkuşağı derneği kadir gecesi programını gerçekleştirdi
GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ KADİR GECESİ PROGRAMINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Tarih : 31.05.2019 13:33:55
Okunma Oranı : 260    Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kadir gecesi programı tertipledi. 31 Mayıs gecesi gerçekleştirilen Kadir gecesi programı teravih namazı ile başladı. Kılınan Teravih namazından sonra eğitimci Melik Kaya Gecenin anlam ve önemine işaret eden bir konuşma yaptı. Melik Kaya hoca gerçekleştirdiği sohbetinde; Kadir Ramazan ve oruç kavramlarını tafsilatlı bir şekilde açıklayarak kelime manaları üzerinde durdu. Kadir'in Allah'ın Kadrini ve şanını yükseltmek olduğu şeklinde ifade eden Kaya; Ramazan'ın güzelliğinin içinde Kur'an-ı Kerim'in indirilmiş olduğundan kaynaklandığını ifade etti.
Ramazan kelimesinin de sonbahar vakti yağan ve yazdan kalan çer, çöp, tozu temizleyen yağmur anlamına geldiğini belirterek. orucun da bir yıl boyunca insanda oluşan manevi kirliliği yıkayıp temizleyen olduğunu ifade etti.
 
    Melik Kaya Hoca; Kadir gecesinin ibadet etmek ve çokça mağfiret edilmek için bir fırsat olduğunu belirterek; Nitekim Hazreti Aişe validemiz den rivayet edilen şu hadis-i şerifte de Hazreti Aişe (r.a) Kadir Gecesi hakkında Peygamber Efendimize şu soruyu yönelterek; "Ey Allah'ın resulü Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim diye sordu. Allah'ın peygamberi (s.a.s) "Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet" diye dua et buyurduğunu ifade etti. Melik Hoca gerçekleştirmiş olduğu sohbetin sonunda; 
 
1. Kur'an-ı Kerim'in sürekli Bir Müslümanın gündeminde olması gerektiğini. 

2. Bir Müslüman için Kur'an kültürünün arttırılması gerektiğini.

3. Toplum olarak sorunlarımızın çözümünde Kur'an ve sünnete gidilmesi gerektiğini.

4. Bir Müslüman'ın gündeminde sürekli infakın olması gerektiğini ve Allah için İnfak yapması gerektiği.

5. İkra suresinde belirtildiği gibi bir Müslümanın sürekli okuması gerektiği, kendisini geliştirmesi gerektiği.

6. Bir insanın sürekli nefsini muhasebe yapması gerektiğini.
ifade ederek sohbetini sonlandırdı.
 
     İlginin yoğun olduğu görülen program saat 23.00  sularında sona erdi.
ALT SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
Şehir :
::
TAKVİM