Anasayfa » Makaleler »
 Güz gülleri
GÜZ GÜLLERİ
Tarih : 27.09.2018 10:18:41
Okunma Oranı : 917
                           
                           
                                     GÜZ GÜLLERİ

Ağrı da kaybolan ve 18 gün sonra cansız bedenine ulaşılan Leyla…

Ankara’ da komşusunun tecavüz edip öldürdüğü Eylül…

Şimdi de Kars’ da 7 gün sonra ölü bulunan Sedanur… Ve daha niceleri…

Toplum olarak, dökebileceğimiz sözlerimiz yok artık. Tekrara düşmekten korkuyoruz çünkü. Yeni olaylara merhaba diyeceğimiz bir yeniliğimiz yok! Olayların konusunun ve olay kişilerinin değişmediği bir dünya da buyur edeceğimiz yeni bir acının tanışıklığına hazır mıyız, bilemiyoruz.

 “Güz gülleri gibi hiç bahar yaşamadım.”Söyleminin muhatabıdır çocuklarımız. Her biri'nin hayatta kalma sürelerini, artık hep hayatta kalacağına inananlar belirliyor.

Korumasız ve güçsüz olmak; kolay elde edilebilir bir zaferi müjdelese de her zaferin galibinin mazlum olmadığını biliyoruz. Bu dünya ile sınırlı kalacak her vahşi içerikli zaferin ahirette etki etmeyeceğinin de ahdini aldık.

Bugün eğer; çocuklarımız gözümüzün önünde hayattan koparılıyorsa, gözümüzün “görmesin” dediği üstü örtülü sessizliğimizin utanç duvarı ile örülü olmadığını söyleyemeyiz.

Bugün eğer; çocuklarımız kurban ediliyorsa; cinsiyet odaklı bir çağın bataklığında olmadığımızı savunamayız.

Bugün eğer; bir bebekten bir katil doğuyorsa, katledilen evvela katilin “kendi çocukluğu” olmadığını iddia edemeyiz.

Bugün eğer; çocuklarımızın yaşama hakkı elinden alınıyorsa ve istismar ediliyorsa; hastalık olarak ifade edilen pedofilinin bir suç olmadığına alıştırıldığımız ve hoş gördüğümüz içindir.

Bugün eğer; Çocuklarımızın oyun alanını evimizin koridorları oluşturuyorsa zihin dünyalarını birlikte izlediğimiz diziler meşgul ediyorsa; aile ilişkilerimizin neden hüsrana uğradığını sorgulayamayız.

Bugün tıpkı cehalet çağı diye adlandırdığımız ve her hatırlayışımızda iç çektiğimiz diri diri gömülen o çocukların çağıdır.

Bugün eğer; diri diri gömülen çocukların niçin gömüldükleri sorulmuyorsa cehalet çağının etkin figüranları olmadığımızı kanıtlayamayız.

Bugün eğer; elimizden sadece üç günlük yas tutmak geliyorsa ve dördüncü günde eski konforumuza dönüyor ve çocuklarımızı kafa dinlemek adına sokaklara salıyorsak; yüreğimizin yandığını söyleyemeyiz.

Bugün eğer; çocuklarımızı yetiştirirken cinsiyetçi bir ayrıma tabi tutuyorsak sonuçlarını irdelediğimizi ifade edemeyiz.

Bugün eğer; meşguliyetlerimiz çocuklarımızın eğitiminden, yetiştirilmesinden daha kıymetli ise; bizi zorlu günlerin beklediğini düşünebilmeliyiz.

Çocuklarımızın zihin dünyalarını hayatı evirip çeviren ne düşünmemiz ne giymemiz ve hatta nasıl gülmemiz gerektiğini bize aşılayan diziler, filmler kaplamışsa çocuklarımızın sapkın davranışlarını sorgulamak neticesiz kalacaktır.

Bugün toplum olarak bu tür olayların sık sık gündemde olması bizi daha da duyarsızlaştırmaktadır. Her duruma olduğu gibi çocuğa yönelik istismar ve ölümlere de zamanla alıştırılıyor ve normal görmeye başlıyoruz.

Artık elektrik direklerine gömülen bizim vicdanlarımızdır. Sahillere vuran, öldürdüğümüz insanlığımızdır.

Artık yüreğimizde üşüyen Eylüllerimizin, Leylalarımızın, Sedanurlarımızın ve daha birçok aidiyetimizin bizi hırpalamasına müsaade etmemeliyiz.

Artık hayvani duygularının esiri olmuş ve dünyanın en masum varlığına tehlike teşkil edecek bu tür kişilerin pişmanlık içerikli sunumlarına insanlık olarak doyduk.

Kısasta sizler için hayır vardır nasihatine erişeceğimiz günleri umut ederek bekliyoruz.

Çocuklarımıza güvenli beldeler inşa etmek istiyorsak, öncelikle temelimiz sağlam olabilmeli. Zihnimizi doyurduklarımız çocuklarımızın gelecekteki kişiliklerinin birer yansıması olarak karşımıza çıkacaktır. Sağlıklı bireyler yetiştirmek sağlıklı bir toplum için en önemli azığımızdır.

Unutulmamalıdır ki; çocuklarımızın geleceği şimdinin atılacak adımlarında gizlidir.
 
 
 Çimen ÇİFTÇİ


   

Yazı ile ilgili hukuki sorumluluklar yazarın şahsına aittir!
 
 
 
 
 
 
 
 


ALT SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
Şehir :
::
TAKVİM