Anasayfa » Haberler » Genel »
 15 temmuz darbe girişimi sonrası üzerine
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ SONRASI ÜZERİNE
Tarih : 20.09.2016 07:57:18
Okunma Oranı : 1250
15 Temmuz gecesi bir milattı. Allah'a şükür darbe girişimi engellendi. 241 şehidimiz ve   2000'nin üzerinde yaralılarımız oldu. Ama toplumda var olan kamplaşma, birlik ve beraberliğe dönüştü. Toplum sivil iradeye, cumhurbaşkanına, ülkesine ve devletine sahip çıktı. FETÖ terör örgütüne ve diğer terör örgütlerine mesafe koymaya, onlardan uzak durmaya, onlara karşı kitlesel olarak sesini yükseltmeye başladı. Yürüyüşler düzenledi. Basın açıklamaları yaptı. Toplumda teröre, şiddete ve hukuksuzluğa karşı bir kamuoyu oluştu.
Ta ki gerek FETÖ davasından gerekse  29 Aralık günü  EĞİTİMSEN'in aldığı eylem kararına uyarak okula gitmeyen öğretmenlerin görevden uzaklaştırmaları ve ihraçları gerçekleşinceye kadar. Adeta kamuda bir süpürülme olayı gerçekleştiriliyor. Bu toplumda homurdanmalara, huzursuzluklara yol açmaya başladı. Kendisinden sadece iyilik gördüğü kişinin vatan haini etiketiyle görevden ihraç edilmesi toplumda çok ciddi tepkiler oluşturuyor. Ailesi tepkili, akrabaları tepkili, komşuları tepkili, arkadaş çevresi tepkili. Görevden ihraç kararının bu şekilde herkese uygulanmış olması toplumda çok sert tepkiler olarak algılanıyor. 
Darbe teşebbüsünde bulunanların, şifreli haberleşme ağını kullananların, hukuksuz menfaat sağlayanların, kamu imkanlarını FETÖ örgütüne peşkeş çekenlerin kesinlikle ihraç edilmeleri gerekir. Kamuoyu bu gerekçeler gösterilerek ikna edilmelidir. Ancak sendika üyeliğinden, dernek üyeliğinden, banka hesabından, gazete ve dergi üyeliğinden, çocuğunu bu yapının okuluna gönderdiğinden, bu okulda öğretmenlik yaptığından dolayı insanların yıllarca verdikleri emekle edindikleri görev ve statülerinden bir daha dönmemek üzere mahrum edilmelerini toplum tepki ile karşılıyor.


PKK ile doğrudan bağlantısı olan, 6-8 Ekim olaylarına katılan, okulu çalışamaz hale getiren, okulda kamplaşmaya öncülük eden, öğrencileri politize eden, fikirleriyle gençleri dağa yönlendiren öğretmenlerin ve PKK'ya menfaat sağlayan, suç işleyen kamu görevlileri kesinlikle ihraç edilmelidir. Ancak sendikanın aldığı kararı uygulayan kamu görevlilerin bu karardan dolayı ihraç edilmeleri, aynı suçu işleyen batıdaki öğretmen açığa alınmazken doğudaki öğretmenlerin açığa alınması, bölgede iyi niyetle okunmuyor. Sendikasının aldığı kararı uygulamaktan başka bir suçu olmayan,  oluşturulan algı ile belki barışa katkı sağlarım  veya arkadaş çevresinin etkisiyle bu eyleme katılan yüzlerce öğretmen var. Yürüyüşe katıldıkları için açığa alınan  öğretmenler  çok ciddi bir pişmanlık içindedirler.  Kendilerini bu tuzağa düşürenlerin farkındadırlar. Aldatılan bu kişilerin tespit edilmesi ve görevine iade edilmeleri gerekir. Bu tür insanların ihraç edilmesi ülkeye düşman üretmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir.

            Bu eyleme katılan arkadaşların büyük bir kısmı Kürt Sorunu konusunda hassastırlar. Ancak bunlar PKK'nın silahlı eylem mücadelesine karşıdırlar. Hendek siyasetine karşıdırlar. Şehirlerde bombalama olaylarına karşıdırlar. Sivile, askere, polise yapılan bombalama olaylarına karşıdırlar. Bu meselenin siyasi olarak çözülmesi gerektiğine inanıyorlar. Dolayısıyla bunlar PKK'lı etiketini kabul etmiyorlar. Bu örgütle bağlantı kurularak açığa alınmamız bize çok dokundu diyorlar. Sempatizanların örgüt üyesi olarak kabul edilmesi ve görevden ihraç edilmeleri doğru bir karar olmayacaktır. 
Okullarda aktif olan, bu işin öncülüğünü yapan öğretmenler o gün eyleme katılmadıkları veya rapor aldıkları için şu an görevdedirler. Diğerleri sendika üyeliğinin ötesinde bir bağlantısı olmayan, bu eyleme katıldığı için görevinden uzaklaştırılmıştır. Bu tür eylemler daha önceden de yapılmıştı. Ancak hukuki olarak suç teşkil edebilecek bir cezai işlem uygulanmamıştır. Caydırıcı bir özellik taşıması hasebiyle, görevden ihraç kararı alınıncaya kadar uyarı, kınama, maaş kesim cezası ve kademe ilerlemesinin durdurulması aşamalarının hiçbirinin işletilmemiş olması toplumda ciddi bir tepki oluşturmaktadır.
Öfke ile kin ile refleks ile alınan kararlar toplumda ciddi bir tepkiye yol açıyor.
Topyekun görevden uzaklaştırmalar ve ihraç kararları en çok FETÖ ve PKK'nın işine yaramaktadır. Çünkü alınan bu karar onlara militan kazandırmakta, devlete karşı da bir düşman kitlesi oluşturmaktadır. Bu görevden almalarla bölge üzerinden bir savaş senaryosu oluşturulmaya çalışıyor.  FETÖ ve PKK'ya yönelik başlatılan sorgulamalara olumsuz şekilde yansımaktadır. AK PARTİ’ye karşı sempatiyi ortadan kaldırıyor. AK PARTİ’nin bunu bir fırsata dönüştürerek muhaliflerini tasfiye etmesi olarak algılanıyor.
Suç şahsidir. Suç isnat edilen insanlara kendisini savunma hakkı mutlaka tanınmalıdır. Görevden atılan insanların atılma sebepleri kendilerine bildirilmeli ve kamuoyu tatmin edilmelidir. Bu  görevden almalar toplumda ciddi bir gerilim yaratıyor. Bu durum insanları radikalleştirir. Şu an toplumda suya sabuna dokunmayan, herkesin adamı olan ciddi bir kesim de oluşuyor. Bu tarz bir görevden alma şekli örgütlenmeye çok ciddi zarar verir.
Sayın Cumhurbaşkanımız ve siyasi irade üyeleri FETÖ ile ilgili ben aldatıldım, yanıldım diyor. İhraç edilen memurun, öğretmenin 15 Temmuz gecesi sonrası aldatıldım, yanıldım deme hakkı yok mu?
Sayın Cumhurbaşkanımız FETÖ'yü üç kategoriye ayırmıştı. İhanet, ticaret, ibadet. Devlet ibadet gurubunu etkin pişmanlık gerekçesiyle affetmelidir. İhanet şebekesinin çoğu yurtdışına kaçmış. Alt kesimdekiler ise bu işin bedelini ödüyorlar. Devlet vatandaşına şefkat ve merhamet elini uzatmalıdır. Etkin pişmanlık gerekçesiyle suça bulaşmamış olan tüm kamu görevlilerini affedip görevine iade etmelidir. Toplumda oluşacak travmalar ve ülke için kaygı verici olan düşman dalgası bu şekilde önlenmiş olacak.
Sendikanın aldığı bir kararı uygulayan üyeler açığa alınırken sendika ile ilgili yasal bir işlemin yapılmamış olması ilginçtir.
Terörle mücadele yürütülürken bir taraftan da Kürt sorununun çözümü için de adımlar atılmalıdır. Terör örgütünün eleman kazanma imkanı ortadan kaldırılmalıdır.

            Sunullah ERÇEK


ALT SAYFALAR
SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ
HABERLER
TAKVİM
NAMAZ VAKİTLERİ
Şehir :
::