Anasayfa » Haberler » Genel »
 "kitap hayattır" - ödüller sahiplerini buldu
"Kitap Hayattır" - Ödüller Sahiplerini Buldu
Tarih : 29.03.2016 15:06:03
Okunma Oranı : 1420
Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği kitap okumayı teşvik amaçlı bir kitap okuma yarışması düzenledi.
 “Aile Merkezli Değerler Eğitimi” Prodes projesi çerçevesinde kitap okuma kültürünü artırma amaçlı yapılan etkinlikte sınavdan 3 ay  önce öğrencilere Araştırmacı yazar Ramazan Kayan’ın Kitab-ûl Kalp, Araştırmacı yazar Turgay Aldemir’in Ona Yolculuk ve Araştırmacı yazar Hüseyin Özhazar’ın Ahiret Bilinci kitapları öğrencilere ücretsiz dağıtılarak okutuldu. 3 kitaptan yaklaşık 50 sorunun hazırlanarak öğrencilerin sınava tabi tutulduğu “Gençlik okuyor” kitap yarışmasında ilk 11’e giren öğrencilere:
1.    Labtop bilgisayar
2.    Fotoğraf Makinesi
3.    Tablet Bilgisayar
4.    Kol saatı ve kitap seti
5.    Kol saatı ve kitap seti
6.    Mp3 çalar ve Kitap seti
7.    Mp3 çalar ve Kitap seti
8.    Mp3 çalar ve Kitap seti
9.    Mp3 çalar ve Kitap seti
10.  Mp3 çalar ve Kitap seti
11.  Mp3 çalar ve Kitap seti
Ödülleri verildi.
Sınav 26.03.2016 cumartesi günü, saat:14.30 da,  Van Merkez Anadolu İmam Hatip lisesinde gerçekleştirildi. Sınavdan sonra İmam hatip lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen ödül takdim töreninde öğrencilere çeşitli ikramlarda bulunuldu. Ödül takdim töreninde bir konuşma yapan Gökkuşağı derneği orta öğretim komisyonu başkanı Burhan İçgüleç, tertiplemiş oldukları Kitap okuma yarışmasındaki amaçlarını şöyle açıkladı; “Van’ımızda gençlerimizin okuma düzeylerini arttırarak sahip olduğu inanç, kültür ve değerler konusunda farkındalık yaratmak, gençliğin üzerine kabus gibi çöken şer odaklarının, zararlı ve şiddet içerikli sinema dizilerinin, sosyal medyadaki zararlı iletişim ağlarının etkisinden bir nebzede olsa gençlerimizi kitap okumaya özendirerek uzaklaştırmak.” Olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti. “Türkiye ‘de mutluluk oranlarında son sıralarda bulunan ilimizin insanlarını mutlu etmek adına böyle bir çalışma yapılmasının bir gereklilik olduğunu ifade eden içgüleç; “Van da gençlerin okuma düzeylerini arttırmak. Okuyan bir gençliğin olmasına destek olmak, gençlerin topluma faydalı birer birey olmalarını sağlama” okutulan kitaplarda günümüzde gençliğin rol model örnekliğini idraklere sunabilme amaç ve gayreti içinde olduklarını belirtti.
Dereceye giren öğrenciler ödül takdiminden sonra duygu ve düşüncelerini dile getirerek; Ödül almaktan daha önemli olanın bu yarışmaya katılmak olduğunu, peygamberi daha iyi tanıma fırsatlarının olduğunu ve İslam inancının önemine daha iyi vardıklarını belirttiler.
Programın sonunda öğrencilerin memnuniyetlerini dile getirdikleri gözlendi.
 
Gökkuşağı Derneği Orta Öğretim komisyonu başkanı sayın Burhan İçgüleç’ın yarışmayla alakalı konuşmasının tam metni:
                 Değerli hocalarım ve hayallerimizi süsleyen siz Değerli genç kardeşlerim. Hepinizi Allah’ın selamı ile selamlıyorum. Es salam-ûn aleyküm.
               Rabbimize hamdolsun ki sizlerle buluşma fırsatını bizlere verdi. Yaklaşık 2, 3 aydır alt yapısını oluşturmaya çalıştığımız kitap yarışmamızın son aşamasına gelmiş bulunmaktayız.
               Van’ımızın yetiştirdiği insanlar olarak kendi toplumumuza, gençlerimize nasıl hizmet edebiliriz sorularıyla yola çıkmıştık ve kitap yarışması yapmamız gerektiği kararına vardık.  İnandığı değerler konusunda farkın dalık oluşturmamız gerekiyordu. Yine  gençliğin taze ve temiz yüreklerini, insanlığın üstüne kâbus gibi çöken şer odaklarının, uyuşturucu, şiddet içerikli sinema ve diziler, sosyal medya içerisindeki zararlı iletişim ağları, küfürlü sokak ortamları gibi olumsuz etkenlerin pençesine bırakamazdık. Gençler temiz fıtratlarını koruyarak hayat yolculuğunda ilerlerken bilinçli adımlar atmaları da gerekiyordu. Bu sebeple inandığı değerleri kitap okuma yarışması ile öğrenmesine ve bilinç haline dönüştürmesini istedik.
Değerli genç kardeşlerim! Gençliği saran 3 önemli tehlike var.  Günümüz gençliği 3 alanda kendini ifade etmeye çalışıyor.
-          Şiddeti ön plana çıkaran tip  “ sen parfüm kokarken ben esrar kokardım.”  erkekleri anladıkta kızlar da artık birbirine bıçak çekiyor.  Perşembe akşamı kurtlar vadisini izleyen Cuma günü dershanede kabadayı dan geçilmiyor. Gençlerin omuzları terazi gibi farklı dengeye bürünmüş.
-          Aklı ön plana çıkaran tip               “testten teste koşan gençlik.”
-          Nefsi arzularının isteği doğrultusunda ilerleyen gençlik. “intihar ve cinayetlerin gençliği”
Günümüz insanı ancak Rabbini tanıyarak insanlığa, hayata dengeli bir bakış açısı sunabilir.
 
Değerli kardeşlerim!  Kötülük dalga dalga yayıldığı gibi iyilik de dalga dalga yayılmaktadır. Bu sebeple iyiliğin öncüleri olmalıyız.  Deterjan reklamlarında olduğu gibi, kiri, pası kısacası problemli her alana müdahale eden bir insan tipinden bahsediyorum.  “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın.” “Her koyun kendi bacağından asılır.” “ İşim görülsün de diğerinin canı cehenneme” gibi sözler bizim inancımızda, kültürümüzde yeri olmayan yaklaşımlardır. 
                Peygamberler tarihine şöyle bir baktığımızda peygamberlerin vahyi aktarmak için bataklığın, kirin, çirkefliğin, zulmün, zorbalığın zirvesini temsil eden tuğyanlaşmış güçlere, firavun’lara, nemrut’lara gittiklerini görüyoruz. Eşraf takımına aldırmadan sözlerini söylüyorlar. Hz. Lut (a.s) bunun büyük bir örneğidir. Eşcinselliğin yaşandığı bu toplumdan yüzünü çevir ipte “ne halt ediyorlarsa etsinler. “  Diye düşünmüyor ve mücadelesini sürdürüyor. 
Değerler genç ! Müslüman olmamız hasebiyle bizlerin de peygamberlerimizin yolunu takip etmemiz gerekiyor.  Evimde olayım, namazımda, niyazımda olayım, kimseye zararım dokunmasın! Türü yaklaşımlar bizi kurtarmayabilir. Aliya İzzetbegoviç’in dediği gibi. “insan ne zaman insan oldu sorusuna verdiği cevap “insan başkaları için değer üretmeye başladığı zaman insan oldu.” Demiştir. Bizi farklı kılan budur. Ama ne yazık ki o kadar kendimize yabancılaştık ki Müslüman Suriyeliler yine Müslüman’ım diyenlerden kaçıp ehl-i küfre sığınmaktadır. Merhameti, adaleti yabancılardan, batılılardan arar hale gelmişiz.
Van’ ın okuyan gençliği olmalı. Aydın zihinleri olmalı. Doğu Anadolu’dan  diğer bölgelere ışığını yayması gerekmektedir.  Günah kapılarının çokluğu gençleri fıtratlarından uzaklaştırıyor. Bir taraftan ateş çemberine çekilmek istenen gençlik, bir taraftan Allah adına deyip cinayet işleyen örgütler etrafımızı sarmış durumda.  Bu anlamda bizlere büyük görevler düşmektedir.
Bizler Türkiye Geneli Anadolu Platformu Anadolu Öğrenci Birliği Van Gökkuşağı Derneğinin Ortaöğretim Komisyonu olarak faaliyet göstermekteyiz.  Ortaokul ama özellikle lise gençliği ile gezi, kamp, sportif faaliyetler, bilgi yarışmaları, üniversite öğrenci evleri çalışmaları gibi etkinliklerin yanında düzenli olarak yaptığımız haftalık sohbetlerimiz var. Bu sohbetlerimiz 8-10 kişilik gruplardan oluşmaktadır. Kuran’ı kerim, siyer, ahlak, fıkıh, kavramlar, peygamberler tarihi, örnek şahsiyetler gibi konular üzerinde sohbetler tertip etmekteyiz. Bu tür çalışmalarımız da sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız. 
Değerli gençler! Gençlik kavramını nasıl tanımladığımıza gelelim. “dünyayı değiştirmeye yönelik idealleri, hayalleri olan her yaştaki insana bizler genç gözüyle bakıyoruz.” Yüreği sırf Allah rızasını kazanmak için insanlığa iyilik yapma hayali ve iradesini gösteren 70 yaşındaki amcamızda olsa biz amcamızın yüreğinin genç olduğuna inanırız.  Çünkü gençlik heyecandır,  aksiyondur, dinamizmdir.  Çünkü bir yerde genç ruh varsa, orada hayat vardır. Peki nasıl bir gençlik hayalimiz var?
Düşünün ki Ebeveynler evladını nasıl görmek ister?
İyi bir İslam inancına ve ahlakına sahip olmaları,
İyi bir geleceğe sahip olmaları, yine
Toplumda örnek şahsiyet sahibi olmalarını ister.
Değerli gençler! Bizler ebeveynler olarak Van’ımızda  gençlerimizin İslam inancını benimseyerek gerek öğrencilik, gerek iş hayatına atıldığı dönemde başarılı, yetenekli, toplumda işte bu benim örnek alabileceğim insandır denilebilecek lider ruhlu, cesur bir gençlik yetiştirme hayalindeyiz.
Değerli kardeşlerim! Bizler peygamberimizin ümmeti olarak birbirimizi her daim koruyarak ve yeri geldiğinde uyararak bizden sonraki nesillere İslam davasını taşımamız gerekiyor. Bildiğiniz gibi davet ve tebliğ bütün peygamberlerin ortak mesleğidir. Rabbim bizlere de bu kutlu mesleği icra etme fırsatı verir inşallah.
 
Mus ab bin umeyr buna örnek değil mi? Mekke’nin en yakışıklı ve en zengin gençlerinden. Ama İslam dininin onda yaktığı kıvılcım o kadar büyük ki Medine ye hicret ediyor. 70 kişiden fazlası İslam dini ile şerefleniyor.  Uhud savaşında şehit olurken toprağa gömüldüğünde var olan elbisesi üstünü kapatacak uzunlukta değil. Ayaklarını otlarla örtüyorlar.
              Geçmişte örnek şahsiyetler olduğu gibi günümüzde de Furkan Doğan’larımız, Esma Biltaci’ lerimiz var.
Dünyamız, İslam ümmeti, ülkemiz büyük bir imtihandan geçmektedir. Bizler yaşadığımız coğrafyada kendi kodlarımızla yeni dönmenin arifesindeyiz.  Kendi acılarımızla, sorunlarımızla yüzleşip ayağa kalkmamız gerekmektedir. Tam da bu noktada siz değerli gençlere büyük görevler düşmektedir.  Dünyanın küresel kapitalizminin, çirkinliğinin, bencilliğinin, menfaatçiliğinin, zulmünün çarkında ezilenlerden mi olacağız? Yoksa kendi değerlerimizle iyiliği, merhameti, adaleti ayakta tutacak yeni bir çark mı oluşturacağız? İşte gençler buna karar verecek olan sizlersiniz.  Bizler İz takip eden değil, iz açanlardan olmalıyız. Bu sebeple pısırık, korkak, ürkek, hep suskun içine kapanıklardan olmamalıyız.
              Uyumlu, merhametli, adaletli olduğumuz kadar özgürlük ve adalet için cesur, yiğit, kafa dikleyen, zulme direnen, sözünü esirgemeden söyleyen bir İslam gençliği olmalıyız. Tıpkı ashabı kehf gibi, tıpkı hz. Musa gibi, tıpkı hz. İbrahim gibi, tıpkı firavun’u hiçe sayan sihirbazlar gibi.
Rabbimiz kıyamet günü 3 sınıf insandan bahsediyor. Ashab-ı meşeme, ashab-ı meymene ve sabîqûn denen sınıf. Ashab-ı meşeme hüsrana uğrayanlardan, ashab-ı meymene kurtulanlardan ve ashab-ı sabîqûn önde gidenler olarak ifade ediliyor.
Rabbimiz bakara suresi 143. Ayetinde şöyle buyuruyor: “ sizleri bu topluma şahitler olarak orta bir ümmet kıldık.” Bu nedenle bizler toplumda olan bitenlerden sorumluyuz. Yetimlerden, yoksullardan, açlardan, miskinlerden, emeği sömürülenlerden ve gücü yetemeyenlerden sorumluyuz.
Yoksa siz, Yakub'a ölüm anı geldiği zaman orada mı idiniz? O zaman Yakub oğullarına: “Benden sonra neye kulluk edeceksiniz?” demişti. Onlar da: “Senin ilâhın ve ataların İbrahim, İsmail, İshak'ın ilâhı olan, tek Allah'a kulluk edeceğiz, biz sözümüzü özümüzü ve irademizi O'na teslim edenleriz” dediler. (Bakara:133)
Bizlerde Bakara süresi 133. Ayetteki gibi;
Bizlerde Adem’in Nuh’un Lut’un Salih’in İbrahim’in Yakub’un Musa’nın, Hanne’nin, Meryem’in İsa’nın ve Muhammed’ in Rabbine Teslim Olanlardan Olacağız.
 
 
 

ALT SAYFALAR
SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ
HABERLER
TAKVİM
NAMAZ VAKİTLERİ
Şehir :
::