Anasayfa » Haberler » Genel »
 8. bin-kap programı
8. BİN-KAP Programı
Tarih : 17.05.2014 21:35:21
Okunma Oranı : 2020
     Van Gökkuşağı Derneği Kültür komisyonunun tertiplediği ve bu yıl 8. si yapılan Bin-Kap programı Bingöl`ün Ilıcalar beldesindeki Bin-Kap tesislerinde Araştırmacı Yazar Ramazan KAYAN Hocanın katılıyla 15-18 Mayıs 2014 tarihleri arası gerçekleştirildi. Van, Tatvan, Erciş ve Siverek'ten katılımların olduğu programda ilk gün Cafer Akdeniz'in "Müslümanların para ile İmtihanı" konulu sunumu gerçekleştirildi.
     Programın 2. Gününde ise Araştırmacı Yazar Ramazan KAYAN Hocanın "Şahsiyet, Aidiyet ve Hareket" başlıklı sunumu gerçekleştirildi.
     Ramazan Kayan Hoca; konuşmasında "Her insan bir şahıstır ancak. Her şahıs şahsiyet değildir. Günümüzde dünyada yaklaşık 2 milyar Müslümanın var olduğunu fakat şahsiyetli Müslümanın çok az olduğunu vurgulayarak, günümüzde Cemaatlerinde çok az Müslüman şahsiyetler yetiştirdiğini ifade ederek. Şahıs ile şahsiyet arasındaki farkı şu şekilde açıkladı;
- Şahsiyet özne - şahıs nesnedir.
- Şahsiyet etken - şahıs edilgendir.
- Şahsiyet sürükleyen- şahıs sürüklenendir.
- Şahsiyet beklenen- şahıs bekleyendir.
- Şahsiyet ümit olan - şahıs ümitlenendir..." dedi.
   Daha sonra Aidiyete vurgu yapan kayan hoca "Aidiyetimiz şahsiyetimizi örtmemeli, hangi değerler dünyasına ait olduğumuzu unutmamalıyız. İnsan varlığının gayesini unutmamalı, İslam’da bireyciliğin değil, birlikteliğin ön planda olması gerektiğini" belirtti.
     Ramazan Kayan hocan üçüncü olarak da Hareket kavramına değinerek konuşmasını tamamladı.  Hareketin olmadığı taktirde şahsiyet ve aidiyetin bir anlamının olmayacağını ifade eden Kayan hoca geçmişte İslam karşıtı kişilerce engellenen bir İslami hareketin olduğunu bu gün ise müntesipleri tarafından ertelenen bir İslami hareketin olduğunu. Bu gün olanak olarak her şeyin var olduğunu fakat heyecanın olmadığını. Bu günden itibaren vaaz dinleyen değil vazife alan olmalıyız diyerek sözlerini tamamladı.
     Program katılımcılar arasında geçekleştirilen hasbihal programlarının geçekleşmesiyle beraber 18.05.2014 Pazar günü saat:11.00 de sona erdi.
ALT SAYFALAR
SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ
HABERLER
TAKVİM
NAMAZ VAKİTLERİ
Şehir :
::