Anasayfa » Haberler » Genel »
 Değişen dünya ve türkiye - turgay aldemir
Değişen Dünya ve Türkiye - Turgay Aldemir
Tarih : 14.04.2014 11:30:45
Okunma Oranı : 2287
    Van Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği;  “ Değişen Dünya ve Türkiye”  konulu bir konferans tertipledi. Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Koordinasyon kurulu başkanı Turgay ALDEMİR’in konuşmacı olarak katıldığı konferans 11 Nisan 2014, Saat:19.30 da Van Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda gerçekleştirildi.
Gökkuşağı derneği Esnaf komisyonunun tertiplediği konferans’ın sunuculuğunu Hikmet Bayram yaptı. Yoğun bir ilginin olduğu konferansa Mahmut Şimşat hocanın okuduğu Kur’an-ı Kerim tileveti ile başlandi. Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra yapılan sinevizyon gösterimlerinin ardından; Anadolu Platformu koordinasyon kurulu üyesi ve Gökkuşağı Derneği yönetim kurulu başkanı Özkan Soyluoğlu bir selamlama konuşması yaparak; Konferansa konuşmacı olarak katılan sayın Turgay Aldemir’e, programın tertiplenmesinde emeği geçen her kese ve tüm katılımcılara teşriflerinden dolayı teşekkür etti. “Sahih islam algısı” ‘na vurgu yapan Soyluoğlu; Gerek ülkemizde yapılmak istenen değişim ve dönüşüme karşı, gerek orta doğu ve tüm Dünyada gerçekleşen değişim ve dönüşüme karşı dikkatli olunması gerektiğni ve buna sahih islam algısıyla karşılık verilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye çıkan Anadolu Platformu başkanı Turgay Aldemir; “İslam Dünyasının bu gün dağınık bir durumda olduğunu, bunuda; Mısır, Suriye, Myanmar ve daha bir çok islam coğrafyasından örnekler vererek ve bu örneklerinde İslam Dünyasının ne kadar dağınık olduğunu gözler önüne serdiğinin bir göstergesi olduğunu, bu dağınıklığın giderilmesi için yeni okumaların olması gerektiği, yeni bir zihniyet ve yeni bir medeniyet tasavvurunun oluşturulması gerektiğini ifade” etti. İslam dünyasının imkânsıslıklarınada vurgu yapan Aldemir, bu gün bir çok krizin yaşandığını en önemli krizinde fikir krizi olduğunu, batı medeniyetine karşı yeni bir medeniyet vurgusu yaparak, gerek eğitimde, gerek sanatta, gerek iktisatta ve daha birçok alanda insanlara alternatif bir medeniyet sunulması gerektiğini belirtti.
Sahih bir din anlayışının olabilnmesi için Kur’an-nın bir yaşam ve hayat kitabı olarak okunması gerektiğini… Sahih bilgi, iyi niyret ile değerlere sahip çıkarak ve sarılmak gerektiğini belirten Aldemir sözlerine şöyle devam etti;  “ Yeniden selam yurdunun oluşması için birbirimize ve fikirlerimize saygılı olmalıyız. Müslüman toplumlar olarak olaylara bütüncül yaklaşmalı, tevhid’i anlayışa sahip çıkarak, Kürtler, Türkler ve Her türklü etnik kökene sahip insanlar olarak onurlarımızla ümmetin derdine çahip çıkmalıyız”  dedi. Devşirme bilgi ve kişilerle mücadele edilemeyeceğini, sistemli ve her alanda kadrolar oluşturulması gerektine vurgu yapan Aldemir; İslamın bütünlük içinde değerlendirilmesi gerektiğini, ancak tarihten ders alarak geleceğe yön verilebileceğini ifade ederek sözlerini tamamladı.
ALT SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
Şehir :
::
TAKVİM