Anasayfa » Haberler » Genel »
 Van'dan suriye'ye uzanan iyilik!
Van'dan Suriye'ye Uzanan İyilik!
Tarih : 10.03.2014 16:03:02
Okunma Oranı : 1978

Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yardım komisyonu merkezi İstanbul Fatih de bulunan İyilik-Der ile ortaklaşa 31.01.2014 Cuma günü yapılan basın açıklaması ile birlikte Van’dan Kilis Suriye kapısına gitmek üzere hareket etti. Un, gıda, giyim ve battaniye yardımından oluşan yardım malzemeleri 4 Tıra yüklenerek 31.01.2014 Cuma günü saat:14.00’ te hareket etti. Yardım konvoyunun hareketinden bir basın açıklaması yapan Gökkuşağı Derneği yardım komisyonu başkanı ve İyilik-Der Van temsilcisi Mehmet Salih TOPRAK; “Suriye’de yaşanan insanlık dışı davranışlarda,  kadın, çocuk ve yaşlılara uygulanan zulüm, haksızlık ve katliamlara karşı sessiz kalamayacağımızı açıkça ilan ediyoruz. Hiç şüphesiz bu tavır, İslam î ve insanî kimliğimizin bize yüklemiş olduğu tarihî bir sorumluluktur” diyen Toprak; “Yardımların toplanmasından, Suriye’ye ulaştırılmasına kadar destekte bulunan herkese teşekkür ederek, Allah’ın yardım yapanların yardımını izzeti dergâhın da kabul etsin.” diyerek sözlerini tamamladı. İyilik-Der Van temsilcisi Mehmet Salih Toprak’ın konuşmasından sonra Eğitimci Melik Kaya bir duada bulunmakla beraber yardım konvoyu ezan eşliğinde hareket etti.

Basın Açıklamasının Tam Metni;

 

 

Suriye’de yaşanan insanlık dışı davranışlarda,  kadın, çocuk ve yaşlılara uygulanan zulüm, haksızlık ve katliamlara karşı sessiz kalamayacağımızı açıkça ilan ediyoruz. Hiç şüphesiz bu tavır, İslamî ve insanî kimliğimizin bize yüklemiş olduğu tarihî bir sorumluluktur.

 

Suriye halkı, Baas yönetiminin ağır silahlarla bastırmaya çalışması neticesinde binlerce şehit vererek ciddi kan kaybetmektedir. Basına sızdırılan görüntü ve videolardan anlaşıldığı kadarıyla, Suriyeli kardeşlerimiz ağır bir imtihanla karşı karşıya bulunmaktadırlar. Maalesef tarih tekerrür ediyor. Beşar Esed, zorbalık ve katliam noktasında bundan tam otuz yıl önce Hama'da on binlerce Müslümanı katleden babası Hafız Esad'ın yolunda yürüdüğünü tüm dünyaya gösteriyor. Zalim Beşar bu güne kadar  tüm dünyanın gözü önünde içinde çok sayıda çocuk ve kadının da olduğu 100 binlerce  insanı vahşi bir şekilde tanklarla, toplarla varil bombaları ile ve kimyasal silahlarla katletmeye devam etmektedir. 'Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır' inancıyla yoğrulmuş bir gelenekten gelen ümmetin bir azası olan biz Müslümanlar, aramıza çizilen sınırlara yaşanan vahşet ve katliamlara sessiz kalmayarak safımızı belli edeceğimizi ifade etmek zorundayız. Hayatın akışı içerisinde bize dayatılan kapitalist dünyevileşmenin, modern tüketim hengâmesinin bize asli görevlerimizi unutturduğu böyle bir zamanda burada mazlum Suriyeli kardeşlerimizin her zaman ve her şartta yanlarında olduğumuzu belirtmek inancımızın gereğidir.

 

            Suriye’deki iç savaş dördüncü yılına girerken, ülkede 5 milyonu çocuk 15 milyon Suriyeli mülteci, ölümcül boyutlara ulaşan kış şartları ile birlikte açlık ve sefalet içerisinde yaşam mücadelesi veriyor. Tüm dünyanın medyadan izlediği 11 bin insana ait olduğu söylenen, içlerinde çok sayıda çocuğun da olduğu insanların sistematik bir şekilde aç bırakılarak ve işkence edilerek ölüme terk edilmesi vicdanı olan herkesi çok derinden etkilemiştir.

 

Dünyanın seyirci kaldığı bu drama, bizlerin öncelikle insani ve İslami bir hak olarak el atmamız gerekiyor. Yaşadığı deprem felaketi dolayısı ile üşümenin, aç ve açıkta kalmanın ne demek olduğunu bilen Van halkı; esnafı, memuru ve öğrencisi el ele vererek Yardım kuruluşlarımız aracılığı ile Suriye halkının yanında olmuş ve onların acılarını maddi ve manevi yönden paylaşmaktadır.

 

Bu vesile ile Suriyeli kardeşlerimize bir nebze de olsa acılarını ve sıkıntıları paylaşmak amacıyla değerli esnaflarımızın ve gönüllülerimizin katkıları ile yaklaşık 70 ton un ve diğer muhtelif gıda ile çok sayıda battaniye, giyim eşyası olmak üzere 1 tır ve 3 kamyon halinde yardım gönderiyoruz. Türkiyenin bir çok ilinde partner kuruluşlarla çalışan ve uluslar arası yardım faaliyeti yürüten İYİLİK-DER’in diğer illerimizden de getireceği yardımlarla birlikte Suriye halkına gönderilecektir.

 

Suriye intifadasının başladığı günden bu güne kadar Suriye halkına yardım faaliyetimiz devam etmiş ve Rabbimizin izni ile bu yardımlarımız devam edecektir.

 

Bu süreçte bize yardım eden, infakta bulunan Van esnafına ve tüm gönüllülerimize en kalbi duygularla teşekkür ediyoruz. Rabbim küçük büyük demeden herkesin yapmış olduğu yardımları   kabul etsin.

 

“Mallarını gece ve gündüz, gizlice ve açıkça infak edenler yok mu, işte onların Rableri katında ecir ve mükafatları vardır. Ve onlara herhangi bir korku yoktur, onlar hiç bir zaman mahzun da olmazlar.”  Bakara süresi:274

 

VAN GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ

 

YARDIM KOMİYONU BAŞKANI VE İYİLİKDER VAN TEMSİLCİSİ

 

Salih TOPRAK

ALT SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
Şehir :
::
TAKVİM