Anasayfa » Haberler » Genel »
 Mısır cunta rejiminin yapmış olduğu katliyam lanetlendi!
Mısır Cunta Rejiminin Yapmış Olduğu Katliyam Lanetlendi!
Tarih : 18.01.2014 15:44:40
Okunma Oranı : 1925

Van Gökkuşağı Derneğininde aralarında bulunduğu Vandaki Bazı STK'ların oluşturmuş olduğu 'Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu' 27.07.2013 cumartesi ikindi namazı çıkışı Hz Ömer camiinde eylem yaptı. Mısır cunta rejiminin Adeviye meydanında yapmış olduğu ve 200 den fazla müslümanın şehit olduğu katliyan gıyabi cenaze namazının kılınması ve platform adına Gökkuşağı Derneği Yönetim kurulu üyesi Burhan İÇGÜLEÇ'ın basın açıklamasını okumasıyla devam etti. Batı uşağı darbeci cunta rejiminin lanetleyen göstericiler taşkınlık çıkarmadan sessizce dağıldılar.

Basın açıklamasının tam metni:

Bismillahirrahmanirrahim

Mısır’da Gece vakti darbe güçleri, baltacılar denen darbe yanlısı kesimin de desteğiyle Adeviyye meydanındaki darbe karşıtı göstericilere gerçek mermilerle ateş açıp, gaz bombasıyla müdahale etmeye çalışmışlardır. Keskin nişancıların yüksek binalara konuşlandırıldığı Müdahale sonrası 120 kardeşimiz şehit olurken, yaklaşık 4 bin 500 e yakın kardeşimizde yaralandı.  Ve meydanda hala çatışmalar devam etmektedir. Adeviyye meydanındaki yakınlarına destek vermeye gelen Müslümanlara da darbe güçleri izin vermemektedir. 

 Şunu bilmeliyiz ki; 

Yüce Kitabımızda anlatılan zorbalar, diktatörler sadece tarihte yaşanmış olaylar olarak kalmıyor. Mısır’ın firavunları geçmişte olduğu gibi şimdi de kendi rollerini oynuyor.  Anlaşılan odur ki herkes yapması gerekeni yapıyor. Elhamdülillah kardeşlerimiz de zorbalara karşı, onların silah dayatmalarına karşı buradayız diyorlar. Ve şunu biliyoruz ki zalimlerin sonunun hüsranla biteceğidir. Er veya geç bu zulüm bitecektir. Rabbimizden isteğimiz Müslümanların bir an önce zafere kavuşmalarıdır. 

seçimle iş başına gelinirse demokrasiler işler deniyor. Seçimler yoluyla iş başına gelen Müslümanların karşısında ise bu defa menfaat bürokrasisi duruyor. Ülkede askerin ve yargı mensuplarının kaymağı ellerinden alınınca hiç çekinmeden darbe yapıldı. seçilmiş iktidarın temsilcisi olan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi derhal serbest bırakılmalıdır. Ordu derhal kışlasına çekilerek sorumlu kişiler yargılanmalıdır. 

İhvan’ın bütün liderlerini gözaltına alsanız, hapishaneleri doldursanız bile onlar asla doğru bildiklerinden vazgeçmeyecekler. Mısır halkı özgürlük şerbetinin tadına, hüsnü diktatörünü gönderirken bakmıştı.  İnsanlık artık uyumuyor. Müslüman halklar yüzyıllar boyu uyudukları uykudan uyanıp üzerlerindeki tozları silkeleyip ayağa kalkmanın, direnmenin sancısını çekmektedirler.

Artık insanlık yaşam mücadelesinde sadece ekmeğinin savaşını vermemektedir. Aynı zamanda özgürlük için de mücadele edilmesi gerektiğini anlamış durumdadır.

Saygıdeğer Müslümanlar;

Tahrir meydanında darbeyi alkışlayanlar, aslında cellatlarını alkışlıyorlar. Mısır'ın kaderi 3 beş Generale bırakılmamalıdır. Din âlimi geçinip darbeleri destekleyenler de kendilerini gözden geçirmelidir.

Dün Keşmir'de, Çeçenistan'da, Arakan'da olanlar, şimdi Mısır'da Suriye'de aynı oyunu sergiliyorlar. Bu işin arkasında İsrail'in, Amerika’nın ve emperyalist güçlerin uşağı körfez ülkelerinin olduğunu biliyoruz. 

Demokrasi havariliği yapıp ama darbeye tavır alamayan Avrupa Birliği, düştüğü konumdan hiç te utanmamaktadır.  

Değerli Müslümanlar;

Kimin dost kimin düşman olduğunun alenen ortaya çıktığını yaşadığımız şu günlerde Rabbimizden kardeşlerimize yardım diliyoruz. Kardeşlerimizi mahçup etme. Onlara zalimler güruhuna karşı üzerlerine sabır yağdır. Biz Rabbimizin yanındayız, halkın yanındayız. Mısır’da İhvan'ı ve darbeye karşı tavır alan herkesi alkışlıyor darbecileri ise lanetliyoruz. Rabbimizin, cezalarını en kısa sürede vermesini diliyoruz.

Vanlı Müslümanlar olarak bizlerde geçmişte olduğu gibi şimdi de ve gelecekte de olabilecek tüm haksızlıklara karşı susmayacağımızı, tepkimizi dile getireceğimizi buradan ilan ediyoruz. Rabbim mısırda şehit olan kardeşlerimizin şehadetini kabul buyursun. Zorbalara Hz. Musa gibi direnmeye çalışanların da yardımcısı olsun. 

  Burhan İÇGÜLEÇ
ALT SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
Şehir :
::
TAKVİM